wtorek

Ostatnie koszenie przed zimą - dobrze, że kosiarki są takie łatwe w osłudze

Zdajecie sobie sprawę jak ważne jest przygotowanie trawnika na zimę ?

ostatnie koszenie przed zimą, jak zabezpieczyć trawnik na zimę ogród co robimy jesienią,blog ogró dom porady inspiracje DIY, bosch rotak, bosch odkurzacz ogrodowy

Z mojego doświadczenia wiem, że odpowiednie zadbanie o trawnik przed zimą gwarantuje piękną, soczyście zieloną darń wiosną.


Dlatego już dzisiaj pomyślcie o ostatnim koszeniu i nawożeniu.

Do przygotowania trawnika na zimę użyłam:

- akumulatorowej kosiarki Bosch Rotak 32 LI
- odkurzacza ogrodowego ALS 25
- nawozu jesiennego
- rękawiczek ogrodowych dla ochrony dłoni

Koszenie trawnika przed zimą zapobiega gniciu zbyt długiej trawy pod śniegiem. Krótsza, uśpiona jesiennym nawozem i czysta od wszelkich liści darń lepiej przezimuje i odwdzięczy się Nam w kolejnym sezonie.

Ustawiamy ostrza kosiarki na poziomie drugim od dołu i zaczynamy koszenie. Zapewne trawnik od poprzedniego koszenia niewiele urósł, jednak wyrównanie jego długości jest istotne.

ostatnie koszenie przed zimą, jak zabezpieczyć trawnik na zimę ogród co robimy jesienią,blog ogró dom porady inspiracje DIY, bosch rotak, bosch odkurzacz ogrodowy

Podczas koszenie wiele liści zostanie wciągniętych do kosza. Jednak te które zostały na trawie musimy pozbierać. Ja do tego używam odkurzacza. Wystarczy ogrodowy przedłużacz i już mogę wciągać liście z trawnika.  Jest to o wiele szybsze i prostsze rozwiązanie od tradycyjnego zagrabiania.

ostatnie koszenie przed zimą, jak zabezpieczyć trawnik na zimę ogród co robimy jesienią,blog ogró dom porady inspiracje DIY, bosch rotak, bosch odkurzacz ogrodowy

Jedna strona działki dotyka ściany lasu. Bycie blisko przyrody ma swoje plusy i minusy. Jednym z tych minusów jest spora ilość liści i igieł spadających z drzew.

jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią

Na szczęście odkurzacz ma bardzo dużą moc ssania, dzięki czemu nawet mokre liście i igły zostają wciągnięte bez najmniejszego problemu.

odkurzacz ogrodowy bosch jak używać,blog porady DIy ogrodowe

Worek na liście jest bardzo pojemny, dlatego nie musimy przejmować się ciągłym jego opróżnianiem.

odkurzacz ogrodowy bosch jak używać,blog porady DIy ogrodowe

Gdy trawnik jest już pozbawiony liści czas rozsypać nawóz.

piękna darń, piękny zadbany ogród ile wymaga czasu,liście na trawnik

Zawsze robię to ręcznie. Próbowałam różnych metod i właśnie ta w moim przypadku sprawdza się najlepiej.

Zakładam rękawiczki, ponieważ nawóz potrafi popalić dłonie i zabarwic je na brązowo. Następnie przesypuję trochę nawozu do plastikowego pojemnika. Nie mam siły nosić worka 25 kg i jeszcze drugą ręką rozsypywać nawozu ;)

nawóz jesienny, jak nawozić trawnik

Idąc wzdłuż trawnika sypię nawóz przed sobą, sięgając co chwila do plastikowego pojemnika po dokładkę. Nie jest to najłatwiejszy sposób, ale działa. I tak ścieżka przy ścieżce chodzę wkoło, dosypując co jakiś czas nawóz do pojemnika. 

nawóz jesienny, jak nawozić trawnik

Teraz trawnik jest przygotowany na zimę.
Przy zadbanym trawniku łatwo skupić uwagę na płonących jesiennymi barwami roślinach... uwielbiam te soczyste kolory w ogrodzie...

jesiene kolory w ogrodzie, jakie rośliny wyglądaja najpiękniej jesienią,kolor czerwony w ogrodzie,piękny ogród jesienią,rabata w kolorze czerwonym, czerwone rośliny, któe rośliny zmieniają kolor jesienią na jesień,porady inspiracje ogrodowe

jesiene kolory w ogrodzie, jakie rośliny wyglądaja najpiękniej jesienią,kolor czerwony w ogrodzie,piękny ogród jesienią,rabata w kolorze czerwonym, czerwone rośliny, któe rośliny zmieniają kolor jesienią na jesień,porady inspiracje ogrodowe,berberys

jesiene kolory w ogrodzie, jakie rośliny wyglądaja najpiękniej jesienią,kolor czerwony w ogrodzie,piękny ogród jesienią,rabata w kolorze czerwonym, czerwone rośliny, któe rośliny zmieniają kolor jesienią na jesień,porady inspiracje ogrodowe,choinka traci igły

Aj zapomniałam... jeszcze tylko związać trawy w stożki, przyciąć krzewy, obsypać korą róże, zebrać liście z rabat na kompost ... ale to już innym razem...

Post powstał przy współpracy z :
- marka BOSCH
- portal Wkręceni w Dom

XOXO

12 komentarzy:

 1. Jesień w ogrodzie jest piękna :) Na szczęście również jacyś pomocnicy w ogrodzie są.

  OdpowiedzUsuń
 2. pięknie u Ciebie! my u rodziców planujemy w ten weekend takie jesienne zbiory liści i koszenie trawy, liczymy że pogoda dopisze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesień jest piękna. Te kolorki. Nie mam ogrodu, ale uwielbiam kosić trawę u rodziców na działce.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko to ładnie wygląda i miło sie czyta jednak dla mnie, dla posiadacza Bosch Rotak 37 nie wszystko jest takie cacy. Skończyła się gwarancja i pół roku później - awaria. Koszty naprawy są tak wysokie że nie opłaca sie tego naprawiać. Niestety takie działanie producentów jest świadome i jest to nie fajne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozwolę sobie skrytykować zaprezentowaną kosiarkę. Jesli chodzi o silnik nie mam większych zastrzeżeń. Ale plastikowa obudowa jest fatalna, a szczególnie czerwone elementy, ktore odpadją w trakcie pracy, więc lepiej aby ich nie było.

  OdpowiedzUsuń
 6. Generalnie linia Rotak z Bosch'a jest nienaprawialna... Producent tak zaprojektował urządzenia by jego podzespołów nie można było serwisować a jeżeli już to by koszt serwisu był wysoki i zniechęcał użytkownika do serwisu. Użytkownik ma kupić nowe urządzenie - taka jest polityka firmy Bosch. Na szczęście żaden właściciel po takiej akcji producenta nie kupi drugi raz tego produktu. Mam nadzieje że Ci giganci rynku zmądrzeją i przestaną postarzać produkty i produkować jednorazówki.

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja się zastanawiałam jak zadbać o trawnik przed zimą. Teraz już za późno, ale na przyszły rok jak znalazł. Dzięki wielkie!

  OdpowiedzUsuń
 8. O proszę, a ja nigdy nie wiem, czy jeszcze kosić, czy zostawić

  OdpowiedzUsuń
 9. Zbieranie liści to dla mnie katorga. Właśnie mam niby ten odkurzacz do liści, ale strasznie to nie działa

  OdpowiedzUsuń
 10. Useful article, thank you for sharing the article!!!

  Website bloggiaidap247.com và website blogcothebanchuabiet.com giúp bạn giải đáp mọi thắc mắc.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyczyną awarii kosiarek często jest nieodpowiednie paliwo. Dlatego warto dowiedzieć się jakie paliwo najlepiej kupić do kosiarki. Mi w tym pomógł ten artykuł https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jakie-paliwo-do-kosiarki Teraz kupuję tylko ekologiczne paliwo i jak na razie nie ma zadnych problemów z kosiarką.

  OdpowiedzUsuń
 12. U nas też już było ostatnie koszenie ;) Nie wiem jak Ty ale ja czeka z niecierpliwością na wiosnę. Zaczęłam nawet przeglądać rośliny na Florexpol. Chcemy z mężem kupić nowe krzewy owocowe i kwiaty.

  OdpowiedzUsuń