Panele podłogowe ... różne wzory, kolory, faktury ... jest tego tyle, że każdy z pewnością wybierze coś dla Siebie ...
Absurdem niestety jest to, że różnice cenowe między tymi samymi panelami wahają się w granicach 40% w różnych sklepach. No, ale od czego są promocje ...
Do kawalerki upolowałam panele o ścieralności AC4, czyli przeznaczonej do obiektów użyteczności publicznej i grubości 8mm - w cenie najtańszych 7mm z klasy AC3.
Więc można !!!
Końcówki, wyprzedaże itp. ... Przy małych powierzchniach typu kawalerka warto szukać takich rozwiązań.
Gdy kupimy już panele, musimy dokupić piankę, którą ułożymy pod panelami.
Do pracy potrzebujemy:
-panele
- piankę do ułożenia pod panele
- młotek
- kawałek drewienka, który będziemy przykładać do paneli i w niego uderzać młotkiem
- wyrzynarkę
- miarkę
- ołówek
Najpierw musimy się zastanowić, w którą stronę chcemy układać panele. Wzdłuż czy w poprzek pomieszczenia. Musimy wziąć pod uwagę długość paneli i przymierzać je do pomieszczenia zwracając uwagę, gdzie zostanie nam najmniejszy odpad.
Musimy zwrócić też uwagę na ściany, a dokładniej na to czy nie są bardzo krzywe ... panele nie są z gumy i nie naciągniemy ich ;) Trzeba będzie uzupełniać panele. Najlepiej zacząć od prostej ściany i przy niej układać pierwszą warstwę.
Zaczynamy od oczyszczenia podłogi z kurzu, drobnych elementów. Ewentualne braki w podłodze uzupełniamy. W moim przypadku była to płytka pcv, którą uzupełniałam kartonami i resztkami płytki pcv.
Następnie układamy na całej powierzchni piankę. Łączymy ją ze sobą taśmą, żeby nam się nie rozeszła.
Teraz rozcinamy paczkę paneli i zaczynamy układanie.
Ja zaczęłam od okien, ponieważ panele idą aż do wejścia poprzez korytarz i wchodzą aż pod łazienkę.
Musimy też pamiętać o ładnym przycięciu paneli w miejscu łączenia z innym pomieszczeniem. W moim przypadku była to kuchnia, w której są kafle.
Zaczynamy od całego panelu i tak jedziemy do końca pomieszczenia. Następną warstwę zaczynamy od połówki i do końca. Później znowu cały i połówka. Panele muszą się zazębiać. To ważne.
Panele są wyposażone w system klik. To oznacza, że panele powinny same wchodzić na wcisk. Żeby to się udało musimy podnosić lekko w górę dokładany panel, a następnie opuszczać go na ziemię. Z pomocą przyjdzie nam wspomniane wyżej drewienko. Gdy panel nie chce wskoczyć przykładamy drewnianą listwę do górnej warstwy w panelu uważając, żeby nie naruszyć zaczepu KLIK i lekko uderzamy młotkiem w drewienko.
Między panelami nie powinno być szpar, nawet najmniejszych. Panele wtedy unoszą się i nigdy nie będą dobrze przylegały do podłoża.
Gdy dojdziemy do końca ściany wyjdzie nam jakiś wąski odcinek. Mierzymy jego szerokość, zaznaczamy na panelu ołówkiem i docinamy za pomocą wyrzynarki.
Po włożeniu go do zaczepu dociskamy. Może lekko odstawać. Nie przejmujcie się ... dociśniemy go później listwą przypodłogową.
Docinając panele pod różne krzywizny ścian, zakamarki, narożniki i inne należy pamiętać o odpowiednim wymierzeniu potrzebnego elementu. Gdy zmierzymy dobrze, a następnie odrysujemy prawidłowo i równo wytniemy ... wszystko będzie leżało pięknie :)
Nie bójcie się, odłóżcie na bok lęki i obawy ...
Pomyślcie, że jeśli zrobicie to same odchodzą Wam koszty robocizny, które nie są małe ...
Możecie zmienić podłogę na wymarzony kolor, wzór choćby jutro :)
Położenie 25 metrów paneli zajęło mi 7h, a było bardzo dużo przycinania.
Czyli patrząc realnie, jeśli macie kwadratowy pokój (sypialnię, salon, pokój dziecka) to spokojnie w jeden dzień dacie radę :):):)
Ja muszę jeszcze umocować listwy przypodłogowe, ale to już mniejsza część roboty. W sumie to pikuś przy samych panelach.
To ja zabieram się za listwy przypodłogowe :)
XOXO
Ja też jestem panelowa! To jest jeszcze łatwiejsze niż się wydaje :-)
OdpowiedzUsuńMyk, który ja stosowałam-gruntowałam wylewkę przed podkładem zwykłym gruntem do ścian.
Jeszcze bym dodała informację o dylatacjach przy ścianach-konieczne przy podłogach pływających.
Pozdrawiam!
Jest coś czego byś się nie podjęła :) Podziwiam chęci i zapał.
OdpowiedzUsuńSuper sprawa. My się dopiero przymierzamy i szukamy promocji, bo troszkę metrów nam potrzebne. Mam nadzieję, że pójdzie nam w połowie tak dobrze jak Tobie. Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńOj Dziewczyno, brawo, brawo!!!! Podziwiam :) pozdrawiam serdecznie aga
OdpowiedzUsuńRacja, to nie trudne. Ale do listew najlepiej mieć jakiegoś mężczyznę do pomocy :)
OdpowiedzUsuńNo to ja jestem pod wrażeniem! :):):)
OdpowiedzUsuńświetna instrukcja, może rzeczywiście spróbuje sama:) Będzie to niezłe wyzwanie :)
OdpowiedzUsuńZapraszam na bloga wnętrzarskiego :)
Ja zamawiałam ekipę remontową, ponieważ nie miałam czasu, a okazało się że wcale nie są bardzo drodzy. Ale jeśli tylko ktoś zna się "na robocie" i ma wolny weekend to warto faktycznie spróbować samemu. :)
OdpowiedzUsuńLepiej zainwestowac w profesjonalistów bo to nie takie proste jak sie wydaje :) A materiał kosztuje, sprzet trzeba miec...
OdpowiedzUsuńTo racja, że panele podłogowe można łatwo ułożyć samemu. Warto przed rozpoczęciem prac poczytać kilka artykułów a potem.. DIY :)
OdpowiedzUsuńNo i bardzo dobrze, wszystko można zrobić samemu, jak się chce :) wystarczy być dokładnym i cierpliwym.
OdpowiedzUsuńOwszem, ułożenie paneli na podłodze nie jest skomplikowaną czynnością. W dodatku robi się to bardzo szybko. Położenie płytek jest gorsze pod tym względem, że łatwo o różne wybrzuszenia, a i trzeba czymś przycinać płytki.
OdpowiedzUsuńSuper robota :) Ja ostatnio sama układałam panele dąb rustykalny w mojej sypialni :) I poszło mi równie szybko to bardzo proste zadanie. Jedna sobota i pomieszczenie było nie do poznania. <3
OdpowiedzUsuńOsobiście mogę polecić panele w kolorze dąb rustykalny, które nie dość, że genialnie wyglądają to w dodatku są odporne na jakiekolwiek uszkodzenia! ;)
OdpowiedzUsuńJak panele to tylko i wyłącznie dekoracyjne panele – dąb rustykalny. Nie dość,że genialnie wyglądają w każdym wnętrzu to dodatkowo są odporne na jakiekolwiek uszkodzenia !
OdpowiedzUsuńDla mnie świetnie sprawdziły i nadal sprawdzają się ładne panele podłogowe dąb naturalny! Nie dość, że sprawdzają się genialnie to w dodatku pięknie wyglądają ;)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście nie jest to takie skomplikowane, przerabiałam temat kilka tygodni temu. Warto jednak wiedzieć, że poza panelami i pianką przyda się także pilarka yato bądź innego dobrego producenta. Nie musi być najdroższa, byle poradziła sobie z grubością panela.
OdpowiedzUsuńNo nie wiem, dla mnie jest to skomplikowane. Wilgocioodporne białe listwy mdf jeszcze idzie zamontowac samemu, ale panele :D jak oczywiście ktoś się na tym nie zna..
OdpowiedzUsuń